Рідкісні профі: брудна робота водолазів - Психологія - Рятувальники отримують 2500-3500, а техніки - до 12 тис. Грн | СЬОГОДНІ

  1. Рідкісні профі: брудна робота водолазів
  2. Рідкісні профі: брудна робота водолазів
  3. Рідкісні профі: брудна робота водолазів
  4. Рідкісні профі: брудна робота водолазів
  5. Рідкісні профі: брудна робота водолазів

Рідкісні профі: брудна робота водолазів

Водолази не тільки рятують людей, а й чистять водойми від сміття.

Газета "Сегодня" починає новий спецпроект "Рідкісні профі", в рамках якого раз на місяць ми будемо розповідати про представників рідкісних і небезпечних професій, які працюють в Україні. Ми напишемо, як стати водолазом, каскадером, пожежним, мінером, повітряним гімнастом або інструктором парашутного спорту.

В рамках проекту ви дізнаєтеся, в яких навчальних закладах можна отримати ту чи іншу спеціальність, якими навичками повинна володіти бажаючий її отримати, як і де знайти роботу, на які зарплати, пільги і бонуси реально розраховувати і з якими труднощами стикаються новачки. Експертами виступлять як представники Міносвіти і Мінсоцполітики, так і професіонали з багаторічним стажем.

При слові "водолаз" багато хто з нас представляють романтиків, які вивчають підводний світ в пошуках затонулих суден, скарбів і легендарної Атлантиди. Або, на худий кінець, Людину-амфібію і Жака-Іва Кусто. Чи так це? "Сегодня" дізналася, як живуть українські водолази. Про те, де отримати цю професію, скільки потрібно вчитися, які соцпільги мають її представники і коли вони йдуть на пенсію, нам розповіли фахівці Міносвіти і науки, а також Мінсоцполітики.

clipboard01_13

Здоров'я для навчання

"Професія водолаза специфічна, готують таких спеців на замовлення роботодавців за узгодженими і затвердженими Міністерством освіти і науки індивідуальним робочим і навчальними планами і програмами. Базовий (найнижчий) рівень кваліфікації водолаза - третій клас - можна отримати за три місяці в навчальних закладах І-ІІІ атестаційного рівня. Варто навчання 3000-5000 гривень ", - розповів директор Департаменту профтехнічної освіти Міністерства освіти і науки В'ячеслав Супрун.

ВІДБІР. Найсуворіший відбір - по здоров'ю: майже такий же, як льотчиків. Вступити можуть хлопці або дівчата ростом вище 165 см, без хронічних захворювань органів дихання і вушних раковин, хвороб кісток, суглобів, м'язів, серцево-судинної системи, що не палять, з хорошим об'ємом легенів, які вміють добре плавати і здатні добре переносити перепади тиску. Якщо пройти медкомісію, проблем з надходженням, як правило, не виникає: конкурсу майже немає.

Професія водолаза включає в себе три групи спеціалізації. Фахівці 1-й і 2-ї групи (так звані водолази-техніки) зайняті на роботах промислового, будівельного, ремонтного, науково-дослідного характеру. Вони обстежують, піднімають і розвантажують затонулі судна, складають креслення їх пробоїн і акти обстеження, беруть участь в будівництві і ремонті підводних частин споруд, прокладають трубопроводи і кабелі, розчищають акваторії від перешкод, обслуговують наукові дослідження і багато іншого. Щоб стати водолазом цих спеціалізацій, надходити в морську школу потрібно, вже маючи середню спеціальну освіту - наприклад, зварника, електрика і т.п.

Водолази 3-ї групи проводять рятувальні роботи з наданням першої долікарської допомоги, для цього при надходженні базову медичну освіту їм не потрібно. Вступити на курси, де навчають на водолаза зі спеціалізацією "матрос-рятувальник", можуть люди, які мають повну загальну середню освіту (11 класів школи) і пройшли конкурсний відбір.

ДЕ ВЧАТЬ

  • Київська морська школа Товариства сприяння обороні України
  • Центр виживання в екстремальних умовах при Одеській національній морській академії
  • Навчальний центр Львівської області
  • Ізмаїльський навчально-тренувальний загін Морської охорони Державної прикордонної служби України
  • Навчальний центр Хмельницької області

водолазні класи

Є три групи спеціалізації водолазів: перші дві проводять технічні роботи, а третя - рятувальні. Водолази кожної групи діляться на класи - з третього по перший. Наприклад, зварювання і різання металів, підводні вибухові роботи виконують тільки водолази 1 класу 1-2 груп спеціалізації - вони ж працюють в особливо важких і небезпечних умовах. Рятувати і шукати людей можуть водолази 3-го класу 3-ї групи спеціалізації. Бути інструкторами водолазної справи і займати керівні посади серед рятувальників можуть водолази 1 і 2 класу.

Найчастіше водолази поєднують спеціалізацію і можуть одночасно бути і техніками, і рятувальниками. Після закінчення курсів випускники будь-якої групи отримують тільки 3-й клас. Щоб піднятися на наступну сходинку, водолазам-технікам треба напрацювати під водою 1000 годин, а рятувальникам - 300. Для отримання найвищого, 1 класу, технікам потрібно напрацювати 2000 підводних годин, рятувальникам - 500.

Водолази, як правило, працюють командами по 3-15 чоловік (працювати по одному не можна по техніці безпеки). Кожен по черзі виконує обов'язки працюючого, страхує (він стежить за показаннями манометрів на повітророзподільної щиті і т. Д.) І забезпечує водолаза (відповідає за обслуговування працюючого водолаза, передає йому умовними сигналами вказівки і т. Д.).

Зарплати і пільги

Всі водолази незалежно від спеціалізації працюють на водних станціях (в Україні їх кілька сотень). Зарплата залежить від класу: чим він вищий, тим більше заробіток. Так, новачок-рятувальник третього класу може розраховувати на 2500 грн, а професіонал першого - на 3500 грн в місяць. У водолазів-техніків зарплата вище: від 5000 грн. Розмір оплати залежить від кількості замовлень на ремонт корпусів суден, намивання пляжів, підняття предметів (діставати іноді доводиться навіть потонули авто). В "хлібне" теплу пору року заробітки техніків доходять до 10-12 тис. Грн на місяць, а взимку вони можуть сидіти без роботи. Найчастіше водолази-рятувальники мають спеціалізацію техніків і можуть підробляти по вихідних (в робочі дні вони повинні бути вільні для порятунку людей). Правда, по заходам безпеки рятувальникам заборонено працювати у вихідні. Якщо начальство дізнається про "халтури" - можуть звільнити.

Ця професія пов'язана з підвищеною небезпекою і шкодою для здоров'я, тому відпустку водолазам покладено терміном від 24 до 31 дня в рік плюс одна профспілкова путівка в санаторій. На пенсію чоловіки (жінок-водолазів одиниці) виходять в 50 років при 20-річному трудовому стажі (при цьому 10 років має бути проведено на шкідливій роботі та включати 2750 годин підводних робіт). Щоб місяць або рік зарахувався в стаж, потрібно не менше 25 годин занурень на місяць і не менше 275 на рік. Жінки йдуть на пенсію в 45 років при 15-літньому стажі (7,5 з яких - на шкідливій роботі).

Невигадані історії з практики

Назвати водолаза аквалангістом - значить образити профі, адже акваланг може надіти кожен, а ось бути водолазом - доля обраних. Існують у них і свої улюблені історії.

Ожилий УТОПЛЕНИК. "Виїхали ми якось на пошуки потопельника. Я спустився на 6-метрову глибину, де видимість була майже нульова: мул і темна вода, навіть ліхтар не допомагає - дно доводилося досліджувати на дотик. Натрапивши на щось м'яке і довге, вирішив , що це тіло людини. Зрозуміло, що рятувати бідолаху було пізно, але підняти нагору все одно треба. Взяв потопельника під пахву і почав спливати. і тут він ... ворухнувся. Подумав спочатку: "Сильна течія, здалося". але мій "потопельник" вивертається, відштовхує мене і спливає. Штовхнув з такою силою, що я як був, з балонами і вантажами, пробкою вилетів на поверхню (вже потім, скільки не намагався спливти з таким вантажем сам - не виходило). Ми з колегами вирішили, що, найімовірніше, "потопельником" був двометровий сом, до якого мені пощастило підійти : соми зазвичай дуже чуйні і до себе не підпускають ", - розповів Віктор Гаврилюк.

ЗОЛОТІ ЗНАХІДКИ. На дні водойм водолази знаходять цілі дитячі майданчики, стародавні якоря і міни часів ВВВ. Є і місця, які підводники називають клондайком. Наприклад, в Дніпрі в центрі Києва, коли йде скидання води з ГЕС, протягом прискорюється, зносить пісок, і оголюється твердий мул, на якому можна відшукати золоті вироби і дрібні монети.

Однією з найцінніших знахідок Віктора Гаврилюка стали золотий годинник, який попросив знайти власник. А самим дрібним знайденим предметом було кільце з діамантом, підняте на прохання господині. Спершу Віктор намагався знайти коштовність за допомогою спецнасоса, втягує пісок з дна. Але через крутого рельєфу затія не вдалася. Довелося оглядати дно, зависнувши на 20 хвилин вниз головою на тросі. "Коли виглянуло сонце, золотий краєчок кільця блиснув в піску, і я його побачив", - говорить рятувальник.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Віктор Гаврилюк, 53 роки, водолаз 1 рівня спеціалізації, бригадир водолазів рятувально-водолазної станції № 2 Спеціалізованої аварійної рятувально-водолазної служби столичного КП "Плесо"

Від "болотолаза" до інструктора на підводному човні. "Стати водолазом я мріяв з дитинства: в п'ять років побачив їх по телевізору і вирішив бути одним з них. Оскільки вдома ласт не знайшлося, взяв великі калоші і ізлазив в них всі навколишні глибокі калюжі - після чого мене жартома прозвали" болотолазом ". роки йшли, мрія стати водолазом мене не залишала, але як це здійснити, я тоді не знав, і мрію довелося відкласти: після школи пішов в училище на слюсаря-електрика. на останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш? "кінцевий але, я не повірив своєму щастю, але з радістю погодився. Тримісячні курси з навчання водолазному справі проходив при Добровільний суспільстві сприяння армії, авіації і флоту в Києві (ДОСААФ) - зараз той же базовий курс проходять студенти в Київській морській школі. Але це навчання основам, а в водолазному справі важлива практика. Щоб вийшов тлумачний фахівець, потрібно пропрацювати 3-4 роки з хорошим наставником, який передасть про
пит.

Після закінчення курсів і училища я пішов служити на флот. У Севастополі навчався ще шість місяців в Школі водолазів, а потім мене направили служити до Владивостока, в бригаду підводних човнів. Там я займався підготовкою спорядження для занурення, ремонтом і перевіркою судна під водою і навчанням військових водолазів. Після повернення додому довго не міг знайти роботу. Вже думав піти працювати електриком, але мені знову пощастило: мій наставник з ДОСААФ запропонував роботу водолаза-рятувальника на одній з водолазно-рятувальних станцій. З тих пір вже більше двадцяти років і працюю в цій сфері. Як і більшість з нас, працюю цілий рік, за графіком "12-годинна зміна через добу".

Робота не для людей зі слабкими нервами. Водолазам-рятувальникам доводиться не тільки рятувати купальщиків влітку, знімати людей з крижин і витягувати рибалок з ополонок взимку, але і шукати і діставати потопельників. Це найскладніше в роботі - не стільки фізично, скільки психологічно. Особливо коли доводиться діставати дітей. Не всі витримують таке навантаження: хтось іде через два-три роки, хтось, чого гріха таїти, спивається, і їх просять піти. Залишаються найстійкіші. Та й зарплата невелика, чому текучка кадрів чимала.

Також в нашу роботу входить і виконання замовлень від міської влади: очищати дно водойм від сміття, шукати щось під водою (затонулі човни, катери), займатися ремонтом і зварюванням гідротехнічних споруд (мости, гідроелектростанції). Допомагаємо і міліції: шукаємо знаряддя злочинів і небіжчиків. Про найстрашніших знахідки, начебто відірваних частин тіл, ні дружині, ні дітям не розповідаю - не хочу лякати. На відміну від працівників ГСЧС, у водолазів штатного психолога-реабілітолога немає, і кожен знімає стрес як може. Я, наприклад, займаюся художнім куванням. Робота руками - мій найкращий антидепресант.

У кожного водолаза є гранична глибина, на яку він може зануритися. У мене це 45 метрів. Щорічно ми проходимо медкомісію, після якої лікарі встановлюють глибину допустимого занурення для кожного. Працювати ж здебільшого доводиться в темряві і на дотик через мулу на дні, в спорядженні вагою до 80-110 кг.

"ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ БУДУ". Незважаючи на складності - невелику зарплату, мізерне фінансування і те, що держава нас не цінує, - я б нізащо не змінив професію. Адже ми робимо найважливіше - рятуємо людські життя. Ця не тільки професія, а й стиль життя, і покликання.

Ніхто з моїх дітей не пішов по моїх стопах, але вони все іноді займаються дайвінгом.

До речі, багато хто плутає дайверів і водолазів. Перші просто пірнають з легким спорядженням (21-40 кг) і займаються підводним плаванням. По суті, вони - аматори. Другі ж надягають костюм, акваланг, черевики зі свинцевими устілками, вантажі та ходять по дну в важких умовах, виконуючи складні роботи під водою, наприклад, зварювання. Це куди складніше і професійніше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Рідкісні профі: брудна робота водолазів

Водолази не тільки рятують людей, а й чистять водойми від сміття.

Газета "Сегодня" починає новий спецпроект "Рідкісні профі", в рамках якого раз на місяць ми будемо розповідати про представників рідкісних і небезпечних професій, які працюють в Україні. Ми напишемо, як стати водолазом, каскадером, пожежним, мінером, повітряним гімнастом або інструктором парашутного спорту.

В рамках проекту ви дізнаєтеся, в яких навчальних закладах можна отримати ту чи іншу спеціальність, якими навичками повинна володіти бажаючий її отримати, як і де знайти роботу, на які зарплати, пільги і бонуси реально розраховувати і з якими труднощами стикаються новачки. Експертами виступлять як представники Міносвіти і Мінсоцполітики, так і професіонали з багаторічним стажем.

При слові "водолаз" багато хто з нас представляють романтиків, які вивчають підводний світ в пошуках затонулих суден, скарбів і легендарної Атлантиди. Або, на худий кінець, Людину-амфібію і Жака-Іва Кусто. Чи так це? "Сегодня" дізналася, як живуть українські водолази. Про те, де отримати цю професію, скільки потрібно вчитися, які соцпільги мають її представники і коли вони йдуть на пенсію, нам розповіли фахівці Міносвіти і науки, а також Мінсоцполітики.

clipboard01_13

Здоров'я для навчання

"Професія водолаза специфічна, готують таких спеців на замовлення роботодавців за узгодженими і затвердженими Міністерством освіти і науки індивідуальним робочим і навчальними планами і програмами. Базовий (найнижчий) рівень кваліфікації водолаза - третій клас - можна отримати за три місяці в навчальних закладах І-ІІІ атестаційного рівня. Варто навчання 3000-5000 гривень ", - розповів директор Департаменту профтехнічної освіти Міністерства освіти і науки В'ячеслав Супрун.

ВІДБІР. Найсуворіший відбір - по здоров'ю: майже такий же, як льотчиків. Вступити можуть хлопці або дівчата ростом вище 165 см, без хронічних захворювань органів дихання і вушних раковин, хвороб кісток, суглобів, м'язів, серцево-судинної системи, що не палять, з хорошим об'ємом легенів, які вміють добре плавати і здатні добре переносити перепади тиску. Якщо пройти медкомісію, проблем з надходженням, як правило, не виникає: конкурсу майже немає.

Професія водолаза включає в себе три групи спеціалізації. Фахівці 1-й і 2-ї групи (так звані водолази-техніки) зайняті на роботах промислового, будівельного, ремонтного, науково-дослідного характеру. Вони обстежують, піднімають і розвантажують затонулі судна, складають креслення їх пробоїн і акти обстеження, беруть участь в будівництві і ремонті підводних частин споруд, прокладають трубопроводи і кабелі, розчищають акваторії від перешкод, обслуговують наукові дослідження і багато іншого. Щоб стати водолазом цих спеціалізацій, надходити в морську школу потрібно, вже маючи середню спеціальну освіту - наприклад, зварника, електрика і т.п.

Водолази 3-ї групи проводять рятувальні роботи з наданням першої долікарської допомоги, для цього при надходженні базову медичну освіту їм не потрібно. Вступити на курси, де навчають на водолаза зі спеціалізацією "матрос-рятувальник", можуть люди, які мають повну загальну середню освіту (11 класів школи) і пройшли конкурсний відбір.

ДЕ ВЧАТЬ

  • Київська морська школа Товариства сприяння обороні України
  • Центр виживання в екстремальних умовах при Одеській національній морській академії
  • Навчальний центр Львівської області
  • Ізмаїльський навчально-тренувальний загін Морської охорони Державної прикордонної служби України
  • Навчальний центр Хмельницької області

водолазні класи

Є три групи спеціалізації водолазів: перші дві проводять технічні роботи, а третя - рятувальні. Водолази кожної групи діляться на класи - з третього по перший. Наприклад, зварювання і різання металів, підводні вибухові роботи виконують тільки водолази 1 класу 1-2 груп спеціалізації - вони ж працюють в особливо важких і небезпечних умовах. Рятувати і шукати людей можуть водолази 3-го класу 3-ї групи спеціалізації. Бути інструкторами водолазної справи і займати керівні посади серед рятувальників можуть водолази 1 і 2 класу.

Найчастіше водолази поєднують спеціалізацію і можуть одночасно бути і техніками, і рятувальниками. Після закінчення курсів випускники будь-якої групи отримують тільки 3-й клас. Щоб піднятися на наступну сходинку, водолазам-технікам треба напрацювати під водою 1000 годин, а рятувальникам - 300. Для отримання найвищого, 1 класу, технікам потрібно напрацювати 2000 підводних годин, рятувальникам - 500.

Водолази, як правило, працюють командами по 3-15 чоловік (працювати по одному не можна по техніці безпеки). Кожен по черзі виконує обов'язки працюючого, страхує (він стежить за показаннями манометрів на повітророзподільної щиті і т. Д.) І забезпечує водолаза (відповідає за обслуговування працюючого водолаза, передає йому умовними сигналами вказівки і т. Д.).

Зарплати і пільги

Всі водолази незалежно від спеціалізації працюють на водних станціях (в Україні їх кілька сотень). Зарплата залежить від класу: чим він вищий, тим більше заробіток. Так, новачок-рятувальник третього класу може розраховувати на 2500 грн, а професіонал першого - на 3500 грн в місяць. У водолазів-техніків зарплата вище: від 5000 грн. Розмір оплати залежить від кількості замовлень на ремонт корпусів суден, намивання пляжів, підняття предметів (діставати іноді доводиться навіть потонули авто). В "хлібне" теплу пору року заробітки техніків доходять до 10-12 тис. Грн на місяць, а взимку вони можуть сидіти без роботи. Найчастіше водолази-рятувальники мають спеціалізацію техніків і можуть підробляти по вихідних (в робочі дні вони повинні бути вільні для порятунку людей). Правда, по заходам безпеки рятувальникам заборонено працювати у вихідні. Якщо начальство дізнається про "халтури" - можуть звільнити.

Ця професія пов'язана з підвищеною небезпекою і шкодою для здоров'я, тому відпустку водолазам покладено терміном від 24 до 31 дня в рік плюс одна профспілкова путівка в санаторій. На пенсію чоловіки (жінок-водолазів одиниці) виходять в 50 років при 20-річному трудовому стажі (при цьому 10 років має бути проведено на шкідливій роботі та включати 2750 годин підводних робіт). Щоб місяць або рік зарахувався в стаж, потрібно не менше 25 годин занурень на місяць і не менше 275 на рік. Жінки йдуть на пенсію в 45 років при 15-літньому стажі (7,5 з яких - на шкідливій роботі).

Невигадані історії з практики

Назвати водолаза аквалангістом - значить образити профі, адже акваланг може надіти кожен, а ось бути водолазом - доля обраних. Існують у них і свої улюблені історії.

Ожилий УТОПЛЕНИК. "Виїхали ми якось на пошуки потопельника. Я спустився на 6-метрову глибину, де видимість була майже нульова: мул і темна вода, навіть ліхтар не допомагає - дно доводилося досліджувати на дотик. Натрапивши на щось м'яке і довге, вирішив , що це тіло людини. Зрозуміло, що рятувати бідолаху було пізно, але підняти нагору все одно треба. Взяв потопельника під пахву і почав спливати. і тут він ... ворухнувся. Подумав спочатку: "Сильна течія, здалося". але мій "потопельник" вивертається, відштовхує мене і спливає. Штовхнув з такою силою, що я як був, з балонами і вантажами, пробкою вилетів на поверхню (вже потім, скільки не намагався спливти з таким вантажем сам - не виходило). Ми з колегами вирішили, що, найімовірніше, "потопельником" був двометровий сом, до якого мені пощастило підійти : соми зазвичай дуже чуйні і до себе не підпускають ", - розповів Віктор Гаврилюк.

ЗОЛОТІ ЗНАХІДКИ. На дні водойм водолази знаходять цілі дитячі майданчики, стародавні якоря і міни часів ВВВ. Є і місця, які підводники називають клондайком. Наприклад, в Дніпрі в центрі Києва, коли йде скидання води з ГЕС, протягом прискорюється, зносить пісок, і оголюється твердий мул, на якому можна відшукати золоті вироби і дрібні монети.

Однією з найцінніших знахідок Віктора Гаврилюка стали золотий годинник, який попросив знайти власник. А самим дрібним знайденим предметом було кільце з діамантом, підняте на прохання господині. Спершу Віктор намагався знайти коштовність за допомогою спецнасоса, втягує пісок з дна. Але через крутого рельєфу затія не вдалася. Довелося оглядати дно, зависнувши на 20 хвилин вниз головою на тросі. "Коли виглянуло сонце, золотий краєчок кільця блиснув в піску, і я його побачив", - говорить рятувальник.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Віктор Гаврилюк, 53 роки, водолаз 1 рівня спеціалізації, бригадир водолазів рятувально-водолазної станції № 2 Спеціалізованої аварійної рятувально-водолазної служби столичного КП "Плесо"

Від "болотолаза" до інструктора на підводному човні. "Стати водолазом я мріяв з дитинства: в п'ять років побачив їх по телевізору і вирішив бути одним з них. Оскільки вдома ласт не знайшлося, взяв великі калоші і ізлазив в них всі навколишні глибокі калюжі - після чого мене жартома прозвали" болотолазом ". роки йшли, мрія стати водолазом мене не залишала, але як це здійснити, я тоді не знав, і мрію довелося відкласти: після школи пішов в училище на слюсаря-електрика. на останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш? "кінцевий але, я не повірив своєму щастю, але з радістю погодився. Тримісячні курси з навчання водолазному справі проходив при Добровільний суспільстві сприяння армії, авіації і флоту в Києві (ДОСААФ) - зараз той же базовий курс проходять студенти в Київській морській школі. Але це навчання основам, а в водолазному справі важлива практика. Щоб вийшов тлумачний фахівець, потрібно пропрацювати 3-4 роки з хорошим наставником, який передасть про
пит.

Після закінчення курсів і училища я пішов служити на флот. У Севастополі навчався ще шість місяців в Школі водолазів, а потім мене направили служити до Владивостока, в бригаду підводних човнів. Там я займався підготовкою спорядження для занурення, ремонтом і перевіркою судна під водою і навчанням військових водолазів. Після повернення додому довго не міг знайти роботу. Вже думав піти працювати електриком, але мені знову пощастило: мій наставник з ДОСААФ запропонував роботу водолаза-рятувальника на одній з водолазно-рятувальних станцій. З тих пір вже більше двадцяти років і працюю в цій сфері. Як і більшість з нас, працюю цілий рік, за графіком "12-годинна зміна через добу".

Робота не для людей зі слабкими нервами. Водолазам-рятувальникам доводиться не тільки рятувати купальщиків влітку, знімати людей з крижин і витягувати рибалок з ополонок взимку, але і шукати і діставати потопельників. Це найскладніше в роботі - не стільки фізично, скільки психологічно. Особливо коли доводиться діставати дітей. Не всі витримують таке навантаження: хтось іде через два-три роки, хтось, чого гріха таїти, спивається, і їх просять піти. Залишаються найстійкіші. Та й зарплата невелика, чому текучка кадрів чимала.

Також в нашу роботу входить і виконання замовлень від міської влади: очищати дно водойм від сміття, шукати щось під водою (затонулі човни, катери), займатися ремонтом і зварюванням гідротехнічних споруд (мости, гідроелектростанції). Допомагаємо і міліції: шукаємо знаряддя злочинів і небіжчиків. Про найстрашніших знахідки, начебто відірваних частин тіл, ні дружині, ні дітям не розповідаю - не хочу лякати. На відміну від працівників ГСЧС, у водолазів штатного психолога-реабілітолога немає, і кожен знімає стрес як може. Я, наприклад, займаюся художнім куванням. Робота руками - мій найкращий антидепресант.

У кожного водолаза є гранична глибина, на яку він може зануритися. У мене це 45 метрів. Щорічно ми проходимо медкомісію, після якої лікарі встановлюють глибину допустимого занурення для кожного. Працювати ж здебільшого доводиться в темряві і на дотик через мулу на дні, в спорядженні вагою до 80-110 кг.

"ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ БУДУ". Незважаючи на складності - невелику зарплату, мізерне фінансування і те, що держава нас не цінує, - я б нізащо не змінив професію. Адже ми робимо найважливіше - рятуємо людські життя. Ця не тільки професія, а й стиль життя, і покликання.

Ніхто з моїх дітей не пішов по моїх стопах, але вони все іноді займаються дайвінгом.

До речі, багато хто плутає дайверів і водолазів. Перші просто пірнають з легким спорядженням (21-40 кг) і займаються підводним плаванням. По суті, вони - аматори. Другі ж надягають костюм, акваланг, черевики зі свинцевими устілками, вантажі та ходять по дну в важких умовах, виконуючи складні роботи під водою, наприклад, зварювання. Це куди складніше і професійніше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Рідкісні профі: брудна робота водолазів

Водолази не тільки рятують людей, а й чистять водойми від сміття.

Газета "Сегодня" починає новий спецпроект "Рідкісні профі", в рамках якого раз на місяць ми будемо розповідати про представників рідкісних і небезпечних професій, які працюють в Україні. Ми напишемо, як стати водолазом, каскадером, пожежним, мінером, повітряним гімнастом або інструктором парашутного спорту.

В рамках проекту ви дізнаєтеся, в яких навчальних закладах можна отримати ту чи іншу спеціальність, якими навичками повинна володіти бажаючий її отримати, як і де знайти роботу, на які зарплати, пільги і бонуси реально розраховувати і з якими труднощами стикаються новачки. Експертами виступлять як представники Міносвіти і Мінсоцполітики, так і професіонали з багаторічним стажем.

При слові "водолаз" багато хто з нас представляють романтиків, які вивчають підводний світ в пошуках затонулих суден, скарбів і легендарної Атлантиди. Або, на худий кінець, Людину-амфібію і Жака-Іва Кусто. Чи так це? "Сегодня" дізналася, як живуть українські водолази. Про те, де отримати цю професію, скільки потрібно вчитися, які соцпільги мають її представники і коли вони йдуть на пенсію, нам розповіли фахівці Міносвіти і науки, а також Мінсоцполітики.

clipboard01_13

Здоров'я для навчання

"Професія водолаза специфічна, готують таких спеців на замовлення роботодавців за узгодженими і затвердженими Міністерством освіти і науки індивідуальним робочим і навчальними планами і програмами. Базовий (найнижчий) рівень кваліфікації водолаза - третій клас - можна отримати за три місяці в навчальних закладах І-ІІІ атестаційного рівня. Варто навчання 3000-5000 гривень ", - розповів директор Департаменту профтехнічної освіти Міністерства освіти і науки В'ячеслав Супрун.

ВІДБІР. Найсуворіший відбір - по здоров'ю: майже такий же, як льотчиків. Вступити можуть хлопці або дівчата ростом вище 165 см, без хронічних захворювань органів дихання і вушних раковин, хвороб кісток, суглобів, м'язів, серцево-судинної системи, що не палять, з хорошим об'ємом легенів, які вміють добре плавати і здатні добре переносити перепади тиску. Якщо пройти медкомісію, проблем з надходженням, як правило, не виникає: конкурсу майже немає.

Професія водолаза включає в себе три групи спеціалізації. Фахівці 1-й і 2-ї групи (так звані водолази-техніки) зайняті на роботах промислового, будівельного, ремонтного, науково-дослідного характеру. Вони обстежують, піднімають і розвантажують затонулі судна, складають креслення їх пробоїн і акти обстеження, беруть участь в будівництві і ремонті підводних частин споруд, прокладають трубопроводи і кабелі, розчищають акваторії від перешкод, обслуговують наукові дослідження і багато іншого. Щоб стати водолазом цих спеціалізацій, надходити в морську школу потрібно, вже маючи середню спеціальну освіту - наприклад, зварника, електрика і т.п.

Водолази 3-ї групи проводять рятувальні роботи з наданням першої долікарської допомоги, для цього при надходженні базову медичну освіту їм не потрібно. Вступити на курси, де навчають на водолаза зі спеціалізацією "матрос-рятувальник", можуть люди, які мають повну загальну середню освіту (11 класів школи) і пройшли конкурсний відбір.

ДЕ ВЧАТЬ

  • Київська морська школа Товариства сприяння обороні України
  • Центр виживання в екстремальних умовах при Одеській національній морській академії
  • Навчальний центр Львівської області
  • Ізмаїльський навчально-тренувальний загін Морської охорони Державної прикордонної служби України
  • Навчальний центр Хмельницької області

водолазні класи

Є три групи спеціалізації водолазів: перші дві проводять технічні роботи, а третя - рятувальні. Водолази кожної групи діляться на класи - з третього по перший. Наприклад, зварювання і різання металів, підводні вибухові роботи виконують тільки водолази 1 класу 1-2 груп спеціалізації - вони ж працюють в особливо важких і небезпечних умовах. Рятувати і шукати людей можуть водолази 3-го класу 3-ї групи спеціалізації. Бути інструкторами водолазної справи і займати керівні посади серед рятувальників можуть водолази 1 і 2 класу.

Найчастіше водолази поєднують спеціалізацію і можуть одночасно бути і техніками, і рятувальниками. Після закінчення курсів випускники будь-якої групи отримують тільки 3-й клас. Щоб піднятися на наступну сходинку, водолазам-технікам треба напрацювати під водою 1000 годин, а рятувальникам - 300. Для отримання найвищого, 1 класу, технікам потрібно напрацювати 2000 підводних годин, рятувальникам - 500.

Водолази, як правило, працюють командами по 3-15 чоловік (працювати по одному не можна по техніці безпеки). Кожен по черзі виконує обов'язки працюючого, страхує (він стежить за показаннями манометрів на повітророзподільної щиті і т. Д.) І забезпечує водолаза (відповідає за обслуговування працюючого водолаза, передає йому умовними сигналами вказівки і т. Д.).

Зарплати і пільги

Всі водолази незалежно від спеціалізації працюють на водних станціях (в Україні їх кілька сотень). Зарплата залежить від класу: чим він вищий, тим більше заробіток. Так, новачок-рятувальник третього класу може розраховувати на 2500 грн, а професіонал першого - на 3500 грн в місяць. У водолазів-техніків зарплата вище: від 5000 грн. Розмір оплати залежить від кількості замовлень на ремонт корпусів суден, намивання пляжів, підняття предметів (діставати іноді доводиться навіть потонули авто). В "хлібне" теплу пору року заробітки техніків доходять до 10-12 тис. Грн на місяць, а взимку вони можуть сидіти без роботи. Найчастіше водолази-рятувальники мають спеціалізацію техніків і можуть підробляти по вихідних (в робочі дні вони повинні бути вільні для порятунку людей). Правда, по заходам безпеки рятувальникам заборонено працювати у вихідні. Якщо начальство дізнається про "халтури" - можуть звільнити.

Ця професія пов'язана з підвищеною небезпекою і шкодою для здоров'я, тому відпустку водолазам покладено терміном від 24 до 31 дня в рік плюс одна профспілкова путівка в санаторій. На пенсію чоловіки (жінок-водолазів одиниці) виходять в 50 років при 20-річному трудовому стажі (при цьому 10 років має бути проведено на шкідливій роботі та включати 2750 годин підводних робіт). Щоб місяць або рік зарахувався в стаж, потрібно не менше 25 годин занурень на місяць і не менше 275 на рік. Жінки йдуть на пенсію в 45 років при 15-літньому стажі (7,5 з яких - на шкідливій роботі).

Невигадані історії з практики

Назвати водолаза аквалангістом - значить образити профі, адже акваланг може надіти кожен, а ось бути водолазом - доля обраних. Існують у них і свої улюблені історії.

Ожилий УТОПЛЕНИК. "Виїхали ми якось на пошуки потопельника. Я спустився на 6-метрову глибину, де видимість була майже нульова: мул і темна вода, навіть ліхтар не допомагає - дно доводилося досліджувати на дотик. Натрапивши на щось м'яке і довге, вирішив , що це тіло людини. Зрозуміло, що рятувати бідолаху було пізно, але підняти нагору все одно треба. Взяв потопельника під пахву і почав спливати. і тут він ... ворухнувся. Подумав спочатку: "Сильна течія, здалося". але мій "потопельник" вивертається, відштовхує мене і спливає. Штовхнув з такою силою, що я як був, з балонами і вантажами, пробкою вилетів на поверхню (вже потім, скільки не намагався спливти з таким вантажем сам - не виходило). Ми з колегами вирішили, що, найімовірніше, "потопельником" був двометровий сом, до якого мені пощастило підійти : соми зазвичай дуже чуйні і до себе не підпускають ", - розповів Віктор Гаврилюк.

ЗОЛОТІ ЗНАХІДКИ. На дні водойм водолази знаходять цілі дитячі майданчики, стародавні якоря і міни часів ВВВ. Є і місця, які підводники називають клондайком. Наприклад, в Дніпрі в центрі Києва, коли йде скидання води з ГЕС, протягом прискорюється, зносить пісок, і оголюється твердий мул, на якому можна відшукати золоті вироби і дрібні монети.

Однією з найцінніших знахідок Віктора Гаврилюка стали золотий годинник, який попросив знайти власник. А самим дрібним знайденим предметом було кільце з діамантом, підняте на прохання господині. Спершу Віктор намагався знайти коштовність за допомогою спецнасоса, втягує пісок з дна. Але через крутого рельєфу затія не вдалася. Довелося оглядати дно, зависнувши на 20 хвилин вниз головою на тросі. "Коли виглянуло сонце, золотий краєчок кільця блиснув в піску, і я його побачив", - говорить рятувальник.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Віктор Гаврилюк, 53 роки, водолаз 1 рівня спеціалізації, бригадир водолазів рятувально-водолазної станції № 2 Спеціалізованої аварійної рятувально-водолазної служби столичного КП "Плесо"

Від "болотолаза" до інструктора на підводному човні. "Стати водолазом я мріяв з дитинства: в п'ять років побачив їх по телевізору і вирішив бути одним з них. Оскільки вдома ласт не знайшлося, взяв великі калоші і ізлазив в них всі навколишні глибокі калюжі - після чого мене жартома прозвали" болотолазом ". роки йшли, мрія стати водолазом мене не залишала, але як це здійснити, я тоді не знав, і мрію довелося відкласти: після школи пішов в училище на слюсаря-електрика. на останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш? "кінцевий але, я не повірив своєму щастю, але з радістю погодився. Тримісячні курси з навчання водолазному справі проходив при Добровільний суспільстві сприяння армії, авіації і флоту в Києві (ДОСААФ) - зараз той же базовий курс проходять студенти в Київській морській школі. Але це навчання основам, а в водолазному справі важлива практика. Щоб вийшов тлумачний фахівець, потрібно пропрацювати 3-4 роки з хорошим наставником, який передасть про
пит.

Після закінчення курсів і училища я пішов служити на флот. У Севастополі навчався ще шість місяців в Школі водолазів, а потім мене направили служити до Владивостока, в бригаду підводних човнів. Там я займався підготовкою спорядження для занурення, ремонтом і перевіркою судна під водою і навчанням військових водолазів. Після повернення додому довго не міг знайти роботу. Вже думав піти працювати електриком, але мені знову пощастило: мій наставник з ДОСААФ запропонував роботу водолаза-рятувальника на одній з водолазно-рятувальних станцій. З тих пір вже більше двадцяти років і працюю в цій сфері. Як і більшість з нас, працюю цілий рік, за графіком "12-годинна зміна через добу".

Робота не для людей зі слабкими нервами. Водолазам-рятувальникам доводиться не тільки рятувати купальщиків влітку, знімати людей з крижин і витягувати рибалок з ополонок взимку, але і шукати і діставати потопельників. Це найскладніше в роботі - не стільки фізично, скільки психологічно. Особливо коли доводиться діставати дітей. Не всі витримують таке навантаження: хтось іде через два-три роки, хтось, чого гріха таїти, спивається, і їх просять піти. Залишаються найстійкіші. Та й зарплата невелика, чому текучка кадрів чимала.

Також в нашу роботу входить і виконання замовлень від міської влади: очищати дно водойм від сміття, шукати щось під водою (затонулі човни, катери), займатися ремонтом і зварюванням гідротехнічних споруд (мости, гідроелектростанції). Допомагаємо і міліції: шукаємо знаряддя злочинів і небіжчиків. Про найстрашніших знахідки, начебто відірваних частин тіл, ні дружині, ні дітям не розповідаю - не хочу лякати. На відміну від працівників ГСЧС, у водолазів штатного психолога-реабілітолога немає, і кожен знімає стрес як може. Я, наприклад, займаюся художнім куванням. Робота руками - мій найкращий антидепресант.

У кожного водолаза є гранична глибина, на яку він може зануритися. У мене це 45 метрів. Щорічно ми проходимо медкомісію, після якої лікарі встановлюють глибину допустимого занурення для кожного. Працювати ж здебільшого доводиться в темряві і на дотик через мулу на дні, в спорядженні вагою до 80-110 кг.

"ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ БУДУ". Незважаючи на складності - невелику зарплату, мізерне фінансування і те, що держава нас не цінує, - я б нізащо не змінив професію. Адже ми робимо найважливіше - рятуємо людські життя. Ця не тільки професія, а й стиль життя, і покликання.

Ніхто з моїх дітей не пішов по моїх стопах, але вони все іноді займаються дайвінгом.

До речі, багато хто плутає дайверів і водолазів. Перші просто пірнають з легким спорядженням (21-40 кг) і займаються підводним плаванням. По суті, вони - аматори. Другі ж надягають костюм, акваланг, черевики зі свинцевими устілками, вантажі та ходять по дну в важких умовах, виконуючи складні роботи під водою, наприклад, зварювання. Це куди складніше і професійніше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Рідкісні профі: брудна робота водолазів

Водолази не тільки рятують людей, а й чистять водойми від сміття.

Газета "Сегодня" починає новий спецпроект "Рідкісні профі", в рамках якого раз на місяць ми будемо розповідати про представників рідкісних і небезпечних професій, які працюють в Україні. Ми напишемо, як стати водолазом, каскадером, пожежним, мінером, повітряним гімнастом або інструктором парашутного спорту.

В рамках проекту ви дізнаєтеся, в яких навчальних закладах можна отримати ту чи іншу спеціальність, якими навичками повинна володіти бажаючий її отримати, як і де знайти роботу, на які зарплати, пільги і бонуси реально розраховувати і з якими труднощами стикаються новачки. Експертами виступлять як представники Міносвіти і Мінсоцполітики, так і професіонали з багаторічним стажем.

При слові "водолаз" багато хто з нас представляють романтиків, які вивчають підводний світ в пошуках затонулих суден, скарбів і легендарної Атлантиди. Або, на худий кінець, Людину-амфібію і Жака-Іва Кусто. Чи так це? "Сегодня" дізналася, як живуть українські водолази. Про те, де отримати цю професію, скільки потрібно вчитися, які соцпільги мають її представники і коли вони йдуть на пенсію, нам розповіли фахівці Міносвіти і науки, а також Мінсоцполітики.

clipboard01_13

Здоров'я для навчання

"Професія водолаза специфічна, готують таких спеців на замовлення роботодавців за узгодженими і затвердженими Міністерством освіти і науки індивідуальним робочим і навчальними планами і програмами. Базовий (найнижчий) рівень кваліфікації водолаза - третій клас - можна отримати за три місяці в навчальних закладах І-ІІІ атестаційного рівня. Варто навчання 3000-5000 гривень ", - розповів директор Департаменту профтехнічної освіти Міністерства освіти і науки В'ячеслав Супрун.

ВІДБІР. Найсуворіший відбір - по здоров'ю: майже такий же, як льотчиків. Вступити можуть хлопці або дівчата ростом вище 165 см, без хронічних захворювань органів дихання і вушних раковин, хвороб кісток, суглобів, м'язів, серцево-судинної системи, що не палять, з хорошим об'ємом легенів, які вміють добре плавати і здатні добре переносити перепади тиску. Якщо пройти медкомісію, проблем з надходженням, як правило, не виникає: конкурсу майже немає.

Професія водолаза включає в себе три групи спеціалізації. Фахівці 1-й і 2-ї групи (так звані водолази-техніки) зайняті на роботах промислового, будівельного, ремонтного, науково-дослідного характеру. Вони обстежують, піднімають і розвантажують затонулі судна, складають креслення їх пробоїн і акти обстеження, беруть участь в будівництві і ремонті підводних частин споруд, прокладають трубопроводи і кабелі, розчищають акваторії від перешкод, обслуговують наукові дослідження і багато іншого. Щоб стати водолазом цих спеціалізацій, надходити в морську школу потрібно, вже маючи середню спеціальну освіту - наприклад, зварника, електрика і т.п.

Водолази 3-ї групи проводять рятувальні роботи з наданням першої долікарської допомоги, для цього при надходженні базову медичну освіту їм не потрібно. Вступити на курси, де навчають на водолаза зі спеціалізацією "матрос-рятувальник", можуть люди, які мають повну загальну середню освіту (11 класів школи) і пройшли конкурсний відбір.

ДЕ ВЧАТЬ

  • Київська морська школа Товариства сприяння обороні України
  • Центр виживання в екстремальних умовах при Одеській національній морській академії
  • Навчальний центр Львівської області
  • Ізмаїльський навчально-тренувальний загін Морської охорони Державної прикордонної служби України
  • Навчальний центр Хмельницької області

водолазні класи

Є три групи спеціалізації водолазів: перші дві проводять технічні роботи, а третя - рятувальні. Водолази кожної групи діляться на класи - з третього по перший. Наприклад, зварювання і різання металів, підводні вибухові роботи виконують тільки водолази 1 класу 1-2 груп спеціалізації - вони ж працюють в особливо важких і небезпечних умовах. Рятувати і шукати людей можуть водолази 3-го класу 3-ї групи спеціалізації. Бути інструкторами водолазної справи і займати керівні посади серед рятувальників можуть водолази 1 і 2 класу.

Найчастіше водолази поєднують спеціалізацію і можуть одночасно бути і техніками, і рятувальниками. Після закінчення курсів випускники будь-якої групи отримують тільки 3-й клас. Щоб піднятися на наступну сходинку, водолазам-технікам треба напрацювати під водою 1000 годин, а рятувальникам - 300. Для отримання найвищого, 1 класу, технікам потрібно напрацювати 2000 підводних годин, рятувальникам - 500.

Водолази, як правило, працюють командами по 3-15 чоловік (працювати по одному не можна по техніці безпеки). Кожен по черзі виконує обов'язки працюючого, страхує (він стежить за показаннями манометрів на повітророзподільної щиті і т. Д.) І забезпечує водолаза (відповідає за обслуговування працюючого водолаза, передає йому умовними сигналами вказівки і т. Д.).

Зарплати і пільги

Всі водолази незалежно від спеціалізації працюють на водних станціях (в Україні їх кілька сотень). Зарплата залежить від класу: чим він вищий, тим більше заробіток. Так, новачок-рятувальник третього класу може розраховувати на 2500 грн, а професіонал першого - на 3500 грн в місяць. У водолазів-техніків зарплата вище: від 5000 грн. Розмір оплати залежить від кількості замовлень на ремонт корпусів суден, намивання пляжів, підняття предметів (діставати іноді доводиться навіть потонули авто). В "хлібне" теплу пору року заробітки техніків доходять до 10-12 тис. Грн на місяць, а взимку вони можуть сидіти без роботи. Найчастіше водолази-рятувальники мають спеціалізацію техніків і можуть підробляти по вихідних (в робочі дні вони повинні бути вільні для порятунку людей). Правда, по заходам безпеки рятувальникам заборонено працювати у вихідні. Якщо начальство дізнається про "халтури" - можуть звільнити.

Ця професія пов'язана з підвищеною небезпекою і шкодою для здоров'я, тому відпустку водолазам покладено терміном від 24 до 31 дня в рік плюс одна профспілкова путівка в санаторій. На пенсію чоловіки (жінок-водолазів одиниці) виходять в 50 років при 20-річному трудовому стажі (при цьому 10 років має бути проведено на шкідливій роботі та включати 2750 годин підводних робіт). Щоб місяць або рік зарахувався в стаж, потрібно не менше 25 годин занурень на місяць і не менше 275 на рік. Жінки йдуть на пенсію в 45 років при 15-літньому стажі (7,5 з яких - на шкідливій роботі).

Невигадані історії з практики

Назвати водолаза аквалангістом - значить образити профі, адже акваланг може надіти кожен, а ось бути водолазом - доля обраних. Існують у них і свої улюблені історії.

Ожилий УТОПЛЕНИК. "Виїхали ми якось на пошуки потопельника. Я спустився на 6-метрову глибину, де видимість була майже нульова: мул і темна вода, навіть ліхтар не допомагає - дно доводилося досліджувати на дотик. Натрапивши на щось м'яке і довге, вирішив , що це тіло людини. Зрозуміло, що рятувати бідолаху було пізно, але підняти нагору все одно треба. Взяв потопельника під пахву і почав спливати. і тут він ... ворухнувся. Подумав спочатку: "Сильна течія, здалося". але мій "потопельник" вивертається, відштовхує мене і спливає. Штовхнув з такою силою, що я як був, з балонами і вантажами, пробкою вилетів на поверхню (вже потім, скільки не намагався спливти з таким вантажем сам - не виходило). Ми з колегами вирішили, що, найімовірніше, "потопельником" був двометровий сом, до якого мені пощастило підійти : соми зазвичай дуже чуйні і до себе не підпускають ", - розповів Віктор Гаврилюк.

ЗОЛОТІ ЗНАХІДКИ. На дні водойм водолази знаходять цілі дитячі майданчики, стародавні якоря і міни часів ВВВ. Є і місця, які підводники називають клондайком. Наприклад, в Дніпрі в центрі Києва, коли йде скидання води з ГЕС, протягом прискорюється, зносить пісок, і оголюється твердий мул, на якому можна відшукати золоті вироби і дрібні монети.

Однією з найцінніших знахідок Віктора Гаврилюка стали золотий годинник, який попросив знайти власник. А самим дрібним знайденим предметом було кільце з діамантом, підняте на прохання господині. Спершу Віктор намагався знайти коштовність за допомогою спецнасоса, втягує пісок з дна. Але через крутого рельєфу затія не вдалася. Довелося оглядати дно, зависнувши на 20 хвилин вниз головою на тросі. "Коли виглянуло сонце, золотий краєчок кільця блиснув в піску, і я його побачив", - говорить рятувальник.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Віктор Гаврилюк, 53 роки, водолаз 1 рівня спеціалізації, бригадир водолазів рятувально-водолазної станції № 2 Спеціалізованої аварійної рятувально-водолазної служби столичного КП "Плесо"

Від "болотолаза" до інструктора на підводному човні. "Стати водолазом я мріяв з дитинства: в п'ять років побачив їх по телевізору і вирішив бути одним з них. Оскільки вдома ласт не знайшлося, взяв великі калоші і ізлазив в них всі навколишні глибокі калюжі - після чого мене жартома прозвали" болотолазом ". роки йшли, мрія стати водолазом мене не залишала, але як це здійснити, я тоді не знав, і мрію довелося відкласти: після школи пішов в училище на слюсаря-електрика. на останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш? "кінцевий але, я не повірив своєму щастю, але з радістю погодився. Тримісячні курси з навчання водолазному справі проходив при Добровільний суспільстві сприяння армії, авіації і флоту в Києві (ДОСААФ) - зараз той же базовий курс проходять студенти в Київській морській школі. Але це навчання основам, а в водолазному справі важлива практика. Щоб вийшов тлумачний фахівець, потрібно пропрацювати 3-4 роки з хорошим наставником, який передасть про
пит.

Після закінчення курсів і училища я пішов служити на флот. У Севастополі навчався ще шість місяців в Школі водолазів, а потім мене направили служити до Владивостока, в бригаду підводних човнів. Там я займався підготовкою спорядження для занурення, ремонтом і перевіркою судна під водою і навчанням військових водолазів. Після повернення додому довго не міг знайти роботу. Вже думав піти працювати електриком, але мені знову пощастило: мій наставник з ДОСААФ запропонував роботу водолаза-рятувальника на одній з водолазно-рятувальних станцій. З тих пір вже більше двадцяти років і працюю в цій сфері. Як і більшість з нас, працюю цілий рік, за графіком "12-годинна зміна через добу".

Робота не для людей зі слабкими нервами. Водолазам-рятувальникам доводиться не тільки рятувати купальщиків влітку, знімати людей з крижин і витягувати рибалок з ополонок взимку, але і шукати і діставати потопельників. Це найскладніше в роботі - не стільки фізично, скільки психологічно. Особливо коли доводиться діставати дітей. Не всі витримують таке навантаження: хтось іде через два-три роки, хтось, чого гріха таїти, спивається, і їх просять піти. Залишаються найстійкіші. Та й зарплата невелика, чому текучка кадрів чимала.

Також в нашу роботу входить і виконання замовлень від міської влади: очищати дно водойм від сміття, шукати щось під водою (затонулі човни, катери), займатися ремонтом і зварюванням гідротехнічних споруд (мости, гідроелектростанції). Допомагаємо і міліції: шукаємо знаряддя злочинів і небіжчиків. Про найстрашніших знахідки, начебто відірваних частин тіл, ні дружині, ні дітям не розповідаю - не хочу лякати. На відміну від працівників ГСЧС, у водолазів штатного психолога-реабілітолога немає, і кожен знімає стрес як може. Я, наприклад, займаюся художнім куванням. Робота руками - мій найкращий антидепресант.

У кожного водолаза є гранична глибина, на яку він може зануритися. У мене це 45 метрів. Щорічно ми проходимо медкомісію, після якої лікарі встановлюють глибину допустимого занурення для кожного. Працювати ж здебільшого доводиться в темряві і на дотик через мулу на дні, в спорядженні вагою до 80-110 кг.

"ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ БУДУ". Незважаючи на складності - невелику зарплату, мізерне фінансування і те, що держава нас не цінує, - я б нізащо не змінив професію. Адже ми робимо найважливіше - рятуємо людські життя. Ця не тільки професія, а й стиль життя, і покликання.

Ніхто з моїх дітей не пішов по моїх стопах, але вони все іноді займаються дайвінгом.

До речі, багато хто плутає дайверів і водолазів. Перші просто пірнають з легким спорядженням (21-40 кг) і займаються підводним плаванням. По суті, вони - аматори. Другі ж надягають костюм, акваланг, черевики зі свинцевими устілками, вантажі та ходять по дну в важких умовах, виконуючи складні роботи під водою, наприклад, зварювання. Це куди складніше і професійніше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні

Рідкісні профі: брудна робота водолазів

Водолази не тільки рятують людей, а й чистять водойми від сміття.

Газета "Сегодня" починає новий спецпроект "Рідкісні профі", в рамках якого раз на місяць ми будемо розповідати про представників рідкісних і небезпечних професій, які працюють в Україні. Ми напишемо, як стати водолазом, каскадером, пожежним, мінером, повітряним гімнастом або інструктором парашутного спорту.

В рамках проекту ви дізнаєтеся, в яких навчальних закладах можна отримати ту чи іншу спеціальність, якими навичками повинна володіти бажаючий її отримати, як і де знайти роботу, на які зарплати, пільги і бонуси реально розраховувати і з якими труднощами стикаються новачки. Експертами виступлять як представники Міносвіти і Мінсоцполітики, так і професіонали з багаторічним стажем.

При слові "водолаз" багато хто з нас представляють романтиків, які вивчають підводний світ в пошуках затонулих суден, скарбів і легендарної Атлантиди. Або, на худий кінець, Людину-амфібію і Жака-Іва Кусто. Чи так це? "Сегодня" дізналася, як живуть українські водолази. Про те, де отримати цю професію, скільки потрібно вчитися, які соцпільги мають її представники і коли вони йдуть на пенсію, нам розповіли фахівці Міносвіти і науки, а також Мінсоцполітики.

clipboard01_13

Здоров'я для навчання

"Професія водолаза специфічна, готують таких спеців на замовлення роботодавців за узгодженими і затвердженими Міністерством освіти і науки індивідуальним робочим і навчальними планами і програмами. Базовий (найнижчий) рівень кваліфікації водолаза - третій клас - можна отримати за три місяці в навчальних закладах І-ІІІ атестаційного рівня. Варто навчання 3000-5000 гривень ", - розповів директор Департаменту профтехнічної освіти Міністерства освіти і науки В'ячеслав Супрун.

ВІДБІР. Найсуворіший відбір - по здоров'ю: майже такий же, як льотчиків. Вступити можуть хлопці або дівчата ростом вище 165 см, без хронічних захворювань органів дихання і вушних раковин, хвороб кісток, суглобів, м'язів, серцево-судинної системи, що не палять, з хорошим об'ємом легенів, які вміють добре плавати і здатні добре переносити перепади тиску. Якщо пройти медкомісію, проблем з надходженням, як правило, не виникає: конкурсу майже немає.

Професія водолаза включає в себе три групи спеціалізації. Фахівці 1-й і 2-ї групи (так звані водолази-техніки) зайняті на роботах промислового, будівельного, ремонтного, науково-дослідного характеру. Вони обстежують, піднімають і розвантажують затонулі судна, складають креслення їх пробоїн і акти обстеження, беруть участь в будівництві і ремонті підводних частин споруд, прокладають трубопроводи і кабелі, розчищають акваторії від перешкод, обслуговують наукові дослідження і багато іншого. Щоб стати водолазом цих спеціалізацій, надходити в морську школу потрібно, вже маючи середню спеціальну освіту - наприклад, зварника, електрика і т.п.

Водолази 3-ї групи проводять рятувальні роботи з наданням першої долікарської допомоги, для цього при надходженні базову медичну освіту їм не потрібно. Вступити на курси, де навчають на водолаза зі спеціалізацією "матрос-рятувальник", можуть люди, які мають повну загальну середню освіту (11 класів школи) і пройшли конкурсний відбір.

ДЕ ВЧАТЬ

  • Київська морська школа Товариства сприяння обороні України
  • Центр виживання в екстремальних умовах при Одеській національній морській академії
  • Навчальний центр Львівської області
  • Ізмаїльський навчально-тренувальний загін Морської охорони Державної прикордонної служби України
  • Навчальний центр Хмельницької області

водолазні класи

Є три групи спеціалізації водолазів: перші дві проводять технічні роботи, а третя - рятувальні. Водолази кожної групи діляться на класи - з третього по перший. Наприклад, зварювання і різання металів, підводні вибухові роботи виконують тільки водолази 1 класу 1-2 груп спеціалізації - вони ж працюють в особливо важких і небезпечних умовах. Рятувати і шукати людей можуть водолази 3-го класу 3-ї групи спеціалізації. Бути інструкторами водолазної справи і займати керівні посади серед рятувальників можуть водолази 1 і 2 класу.

Найчастіше водолази поєднують спеціалізацію і можуть одночасно бути і техніками, і рятувальниками. Після закінчення курсів випускники будь-якої групи отримують тільки 3-й клас. Щоб піднятися на наступну сходинку, водолазам-технікам треба напрацювати під водою 1000 годин, а рятувальникам - 300. Для отримання найвищого, 1 класу, технікам потрібно напрацювати 2000 підводних годин, рятувальникам - 500.

Водолази, як правило, працюють командами по 3-15 чоловік (працювати по одному не можна по техніці безпеки). Кожен по черзі виконує обов'язки працюючого, страхує (він стежить за показаннями манометрів на повітророзподільної щиті і т. Д.) І забезпечує водолаза (відповідає за обслуговування працюючого водолаза, передає йому умовними сигналами вказівки і т. Д.).

Зарплати і пільги

Всі водолази незалежно від спеціалізації працюють на водних станціях (в Україні їх кілька сотень). Зарплата залежить від класу: чим він вищий, тим більше заробіток. Так, новачок-рятувальник третього класу може розраховувати на 2500 грн, а професіонал першого - на 3500 грн в місяць. У водолазів-техніків зарплата вище: від 5000 грн. Розмір оплати залежить від кількості замовлень на ремонт корпусів суден, намивання пляжів, підняття предметів (діставати іноді доводиться навіть потонули авто). В "хлібне" теплу пору року заробітки техніків доходять до 10-12 тис. Грн на місяць, а взимку вони можуть сидіти без роботи. Найчастіше водолази-рятувальники мають спеціалізацію техніків і можуть підробляти по вихідних (в робочі дні вони повинні бути вільні для порятунку людей). Правда, по заходам безпеки рятувальникам заборонено працювати у вихідні. Якщо начальство дізнається про "халтури" - можуть звільнити.

Ця професія пов'язана з підвищеною небезпекою і шкодою для здоров'я, тому відпустку водолазам покладено терміном від 24 до 31 дня в рік плюс одна профспілкова путівка в санаторій. На пенсію чоловіки (жінок-водолазів одиниці) виходять в 50 років при 20-річному трудовому стажі (при цьому 10 років має бути проведено на шкідливій роботі та включати 2750 годин підводних робіт). Щоб місяць або рік зарахувався в стаж, потрібно не менше 25 годин занурень на місяць і не менше 275 на рік. Жінки йдуть на пенсію в 45 років при 15-літньому стажі (7,5 з яких - на шкідливій роботі).

Невигадані історії з практики

Назвати водолаза аквалангістом - значить образити профі, адже акваланг може надіти кожен, а ось бути водолазом - доля обраних. Існують у них і свої улюблені історії.

Ожилий УТОПЛЕНИК. "Виїхали ми якось на пошуки потопельника. Я спустився на 6-метрову глибину, де видимість була майже нульова: мул і темна вода, навіть ліхтар не допомагає - дно доводилося досліджувати на дотик. Натрапивши на щось м'яке і довге, вирішив , що це тіло людини. Зрозуміло, що рятувати бідолаху було пізно, але підняти нагору все одно треба. Взяв потопельника під пахву і почав спливати. і тут він ... ворухнувся. Подумав спочатку: "Сильна течія, здалося". але мій "потопельник" вивертається, відштовхує мене і спливає. Штовхнув з такою силою, що я як був, з балонами і вантажами, пробкою вилетів на поверхню (вже потім, скільки не намагався спливти з таким вантажем сам - не виходило). Ми з колегами вирішили, що, найімовірніше, "потопельником" був двометровий сом, до якого мені пощастило підійти : соми зазвичай дуже чуйні і до себе не підпускають ", - розповів Віктор Гаврилюк.

ЗОЛОТІ ЗНАХІДКИ. На дні водойм водолази знаходять цілі дитячі майданчики, стародавні якоря і міни часів ВВВ. Є і місця, які підводники називають клондайком. Наприклад, в Дніпрі в центрі Києва, коли йде скидання води з ГЕС, протягом прискорюється, зносить пісок, і оголюється твердий мул, на якому можна відшукати золоті вироби і дрібні монети.

Однією з найцінніших знахідок Віктора Гаврилюка стали золотий годинник, який попросив знайти власник. А самим дрібним знайденим предметом було кільце з діамантом, підняте на прохання господині. Спершу Віктор намагався знайти коштовність за допомогою спецнасоса, втягує пісок з дна. Але через крутого рельєфу затія не вдалася. Довелося оглядати дно, зависнувши на 20 хвилин вниз головою на тросі. "Коли виглянуло сонце, золотий краєчок кільця блиснув в піску, і я його побачив", - говорить рятувальник.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Віктор Гаврилюк, 53 роки, водолаз 1 рівня спеціалізації, бригадир водолазів рятувально-водолазної станції № 2 Спеціалізованої аварійної рятувально-водолазної служби столичного КП "Плесо"

Від "болотолаза" до інструктора на підводному човні. "Стати водолазом я мріяв з дитинства: в п'ять років побачив їх по телевізору і вирішив бути одним з них. Оскільки вдома ласт не знайшлося, взяв великі калоші і ізлазив в них всі навколишні глибокі калюжі - після чого мене жартома прозвали" болотолазом ". роки йшли, мрія стати водолазом мене не залишала, але як це здійснити, я тоді не знав, і мрію довелося відкласти: після школи пішов в училище на слюсаря-електрика. на останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш? "кінцевий але, я не повірив своєму щастю, але з радістю погодився. Тримісячні курси з навчання водолазному справі проходив при Добровільний суспільстві сприяння армії, авіації і флоту в Києві (ДОСААФ) - зараз той же базовий курс проходять студенти в Київській морській школі. Але це навчання основам, а в водолазному справі важлива практика. Щоб вийшов тлумачний фахівець, потрібно пропрацювати 3-4 роки з хорошим наставником, який передасть про
пит.

Після закінчення курсів і училища я пішов служити на флот. У Севастополі навчався ще шість місяців в Школі водолазів, а потім мене направили служити до Владивостока, в бригаду підводних човнів. Там я займався підготовкою спорядження для занурення, ремонтом і перевіркою судна під водою і навчанням військових водолазів. Після повернення додому довго не міг знайти роботу. Вже думав піти працювати електриком, але мені знову пощастило: мій наставник з ДОСААФ запропонував роботу водолаза-рятувальника на одній з водолазно-рятувальних станцій. З тих пір вже більше двадцяти років і працюю в цій сфері. Як і більшість з нас, працюю цілий рік, за графіком "12-годинна зміна через добу".

Робота не для людей зі слабкими нервами. Водолазам-рятувальникам доводиться не тільки рятувати купальщиків влітку, знімати людей з крижин і витягувати рибалок з ополонок взимку, але і шукати і діставати потопельників. Це найскладніше в роботі - не стільки фізично, скільки психологічно. Особливо коли доводиться діставати дітей. Не всі витримують таке навантаження: хтось іде через два-три роки, хтось, чого гріха таїти, спивається, і їх просять піти. Залишаються найстійкіші. Та й зарплата невелика, чому текучка кадрів чимала.

Також в нашу роботу входить і виконання замовлень від міської влади: очищати дно водойм від сміття, шукати щось під водою (затонулі човни, катери), займатися ремонтом і зварюванням гідротехнічних споруд (мости, гідроелектростанції). Допомагаємо і міліції: шукаємо знаряддя злочинів і небіжчиків. Про найстрашніших знахідки, начебто відірваних частин тіл, ні дружині, ні дітям не розповідаю - не хочу лякати. На відміну від працівників ГСЧС, у водолазів штатного психолога-реабілітолога немає, і кожен знімає стрес як може. Я, наприклад, займаюся художнім куванням. Робота руками - мій найкращий антидепресант.

У кожного водолаза є гранична глибина, на яку він може зануритися. У мене це 45 метрів. Щорічно ми проходимо медкомісію, після якої лікарі встановлюють глибину допустимого занурення для кожного. Працювати ж здебільшого доводиться в темряві і на дотик через мулу на дні, в спорядженні вагою до 80-110 кг.

"ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ БУДУ". Незважаючи на складності - невелику зарплату, мізерне фінансування і те, що держава нас не цінує, - я б нізащо не змінив професію. Адже ми робимо найважливіше - рятуємо людські життя. Ця не тільки професія, а й стиль життя, і покликання.

Ніхто з моїх дітей не пішов по моїх стопах, але вони все іноді займаються дайвінгом.

До речі, багато хто плутає дайверів і водолазів. Перші просто пірнають з легким спорядженням (21-40 кг) і займаються підводним плаванням. По суті, вони - аматори. Другі ж надягають костюм, акваланг, черевики зі свинцевими устілками, вантажі та ходять по дну в важких умовах, виконуючи складні роботи під водою, наприклад, зварювання. Це куди складніше і професійніше ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Чи так це?
На останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш?
Чи так це?
На останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш?
Чи так це?
На останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш?
Чи так це?
На останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш?
Чи так це?
На останньому курсі отримав повістку з військкомату, а на медкомісії мене запитали: " ти такий здоровий і міцний - в водолази підеш?